| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA2 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Forrige generation | Radeon Pro Vega |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 23 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 11060 million |
| Chipstørrelse | 237.0 mm² |
| Densitet | 46.7 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1792 |
| TMU | 112 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 224.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 2331 MHz |
| Boost-klokke | 2580 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 100 w |
| Anbefalet strømforsyning | 500 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 241 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2580 MHz |