

| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Blackwell 2nd-gen |
| Generation | Blackwell PRO W |
| Forrige generation | Workstation Ada |
| Grænseflade | PCIe 5.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GB203 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 45600 million |
| Chipstørrelse | 378.0 mm² |
| Densitet | 120.6 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 8960 |
| TMU | 280 |
| ROP | 96 |
| Tensor-kerner | 280 |
| RT-kerner | 70 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR7 |
| Størrelse | 24 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 672.0 GB/s |
| Hastighed | 28.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1590 MHz |
| Boost-klokke | 2620 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 140 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 2.1b |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 242 mm |
| Højde | 112 mm |
| Bredde | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 15 990 kr. Komplett.dk | 2620 MHz | 1 | 242 mm | 112 mm | 20 mm |