
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Forrige generation | Radeon Pro Vega |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 32 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 28100 million |
| Chipstørrelse | 346.0 mm² |
| Densitet | 81.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3072 |
| TMU | 192 |
| ROP | 96 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 576.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1900 MHz |
| Boost-klokke | 2600 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 190 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 241 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
8.097 kr. Proshop.dk | 2600 MHz | 2 | 241 mm |