
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Polaris |
| Generation | Radeon Pro Polaris |
| Næste generation | Radeon Pro Vega |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Polaris 23 |
| Fabrikant | GlobalFoundries |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 2200 million |
| Chipstørrelse | 103.0 mm² |
| Densitet | 21.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 640 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 96.0 GB/s |
| Hastighed | 6.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1295 MHz |
| Boost-klokke | 1295 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 65 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 167 mm |
| Højde | 69 mm |
| Bredde | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
1.046 kr. Proshop.dk | 1295 MHz | 1 | 167 mm | 69 mm | 20 mm |