
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Polaris |
| Generation | Arctic Islands |
| Forrige generation | Pirate Islands |
| Næste generation | Polaris |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Ellesmere |
| Fabrikant | GlobalFoundries |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 5700 million |
| Chipstørrelse | 232.0 mm² |
| Densitet | 24.6 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 211.2 GB/s |
| Hastighed | 6.6 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 926 MHz |
| Boost-klokke | 1206 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1650 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 120 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|