| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Polaris |
| Generation | Radeon R500 |
| Forrige generation | Radeon R400 |
| Næste generation | Radeon R600 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Polaris 21 |
| Fabrikant | GlobalFoundries |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 3000 million |
| Chipstørrelse | 123.0 mm² |
| Densitet | 24.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1024 |
| TMU | 64 |
| ROP | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 112.0 GB/s |
| Hastighed | 7.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1175 MHz |
| Boost-klokke | 1275 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 75 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|