
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Vega 10 |
| Fabrikant | GlobalFoundries |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 12500 million |
| Chipstørrelse | 495.0 mm² |
| Densitet | 25.3 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3584 |
| TMU | 224 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 2048 bit |
| Båndbredde | 409.6 GB/s |
| Hastighed | 1.6 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1156 MHz |
| Boost-klokke | 1471 MHz |
| Hukommelsesklokke | 800 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 210 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|