
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Vega 10 |
| Fabrikant | GlobalFoundries |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 12500 million |
| Chipstørrelse | 495.0 mm² |
| Densitet | 25.3 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 2048 bit |
| Båndbredde | 483.8 GB/s |
| Hastighed | 1.9 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1247 MHz |
| Boost-klokke | 1546 MHz |
| Hukommelsesklokke | 945 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 295 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang |
|---|
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|