
| Information | |
|---|---|
| Platform | Mining |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 1.0 x4 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA104 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 17400 million |
| Chipstørrelse | 392.0 mm² |
| Densitet | 44.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 6144 |
| TMU | 192 |
| ROP | 96 |
| Tensor-kerner | 192 |
| RT-kerner | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 608.3 GB/s |
| Hastighed | 19.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1365 MHz |
| Boost-klokke | 1395 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1188 MHz |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1395 MHz |