
| Information | |
|---|---|
| Platform | Mining |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA102 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 28300 million |
| Chipstørrelse | 628.0 mm² |
| Densitet | 45.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 6400 |
| TMU | 200 |
| ROP | 80 |
| Tensor-kerner | 200 |
| RT-kerner | 50 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Størrelse | 10 GB |
| Bus | 320 bit |
| Båndbredde | 760.3 GB/s |
| Hastighed | 19.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1500 MHz |
| Boost-klokke | 1710 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1188 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 320 w |
| Anbefalet strømforsyning | 700 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1710 MHz |