
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Forrige generation | GeForce 900 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Navn | GP107 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GP107 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 3300 million |
| Chipstørrelse | 132.0 mm² |
| Densitet | 25.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 768 |
| TMU | 48 |
| ROP | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 112.1 GB/s |
| Hastighed | 7.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1290 MHz |
| Boost-klokke | 1392 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1752 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 75 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|