
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Forrige generation | GeForce 900 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GP104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 16 nm |
| Transistorer | 7200 million |
| Chipstørrelse | 314.0 mm² |
| Densitet | 22.9 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2560 |
| TMU | 160 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5X |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 320.3 GB/s |
| Hastighed | 10.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1607 MHz |
| Boost-klokke | 1733 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1251 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 180 w |
| Anbefalet strømforsyning | 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4 |
| HDMI | 1 2.0b |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 112 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1733 MHz | ||||||
| 1733 MHz | 2 | 267 mm | 112 mm | 40 mm |