
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Maks temperatur | 95 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU116 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 6600 million |
| Chipstørrelse | 284.0 mm² |
| Densitet | 23.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1408 |
| TMU | 88 |
| ROP | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 6 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 192.1 GB/s |
| Hastighed | 8.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1530 MHz |
| Boost-klokke | 1785 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2001 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 120 w |
| Anbefalet strømforsyning | 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|