
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Kepler |
| Generation | GeForce 700 |
| Forrige generation | GeForce 600 |
| Næste generation | GeForce 900 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GK110 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 28 nm |
| Transistorer | 7080 million |
| Chipstørrelse | 561.0 mm² |
| Densitet | 12.6 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2304 |
| TMU | 192 |
| ROP | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 3 GB |
| Bus | 384 bit |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 863 MHz |
| Boost-klokke | 902 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|