
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 30 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Maks temperatur | 88 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 13600 million |
| Chipstørrelse | 545.0 mm² |
| Densitet | 25.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2944 |
| TMU | 184 |
| ROP | 64 |
| Tensor-kerner | 368 |
| RT-kerner | 46 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1515 MHz |
| Boost-klokke | 1800 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 225 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| USB Type-C | 1 |
| Skærme | 4 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1800 MHz |