
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA106 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 12000 million |
| Chipstørrelse | 276.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3328 |
| TMU | 104 |
| ROP | 48 |
| Tensor-kerner | 104 |
| RT-kerner | 26 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 6 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 288.0 GB/s |
| Hastighed | 12.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 562 MHz |
| Boost-klokke | 1200 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Anbefalet strømforsyning | 500 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1200 MHz |