
| Information | |
|---|---|
| Platform | Server |
| Arkitektur | Blackwell 2nd-gen |
| Generation | Server Blackwell |
| Forrige generation | Server Hopper |
| Næste generation | Server Blackwell Ultra |
| Grænseflade | PCIe 5.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GB202 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 92200 million |
| Chipstørrelse | 750.0 mm² |
| Densitet | 122.9 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 24064 |
| TMU | 752 |
| ROP | 192 |
| Tensor-kerner | 752 |
| RT-kerner | 188 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR7 |
| Størrelse | 96 GB |
| Bus | 512 bit |
| Båndbredde | 1,792.0 GB/s |
| Hastighed | 28.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1590 MHz |
| Boost-klokke | 2617 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 600 w |
| Anbefalet strømforsyning | 1000 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 305 mm |
| Højde | 137 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|