
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Volta |
| Generation | Volta |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GV100 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 21100 million |
| Chipstørrelse | 815.0 mm² |
| Densitet | 25.9 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5120 |
| TMU | 320 |
| ROP | 96 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | HBM2 |
| Størrelse | 12 GB |
| Bus | 3072 bit |
| Båndbredde | 651.3 GB/s |
| Hastighed | 1.7 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1200 MHz |
| Boost-klokke | 1455 MHz |
| Hukommelsesklokke | 848 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 250 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.0 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1455 MHz | 2 | 267 mm | 111 mm | 40 mm |