| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA4 |
| Grænseflade | PCIe 5.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 48 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 4 nm |
| Transistorer | 53900 million |
| Chipstørrelse | 357.0 mm² |
| Densitet | 151.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4096 |
| TMU | 256 |
| ROP | 128 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 32 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 644.6 GB/s |
| Hastighed | 20.1 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1660 MHz |
| Spilklokke | 2350 MHz |
| Boost-klokke | 2920 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2518 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 300 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w 700 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1a |
| HDMI | 1 2.1b |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
11.998 kr. Komplett.dk | 2940 MHz +0.7% | 2 | 266.7 mm | 111.1 mm | 40 mm | |
11.227 kr. Proshop.dk | 2920 MHz | 2 | 267 mm | 111 mm | 40 mm | |
11.768 kr. Proshop.dk | 2920 MHz | 2 | 271 mm | 112 mm | 39 mm | |
11.642 kr. Proshop.dk | 2920 MHz | 2 | 266.7 mm | 111.2 mm | 40 mm | |
12.305 kr. Proshop.dk | 2920 MHz | 2 | 266.7 mm | 111 mm | 39 mm |