woot
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Forrige generation | Radeon Pro Vega |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 33 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 6 nm |
| Transistorer | 13300 million |
| Chipstørrelse | 204.0 mm² |
| Densitet | 65.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1792 |
| TMU | 112 |
| ROP | 64 |
| RT-kerner | 28 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 256.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1500 MHz |
| Boost-klokke | 1700 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 216 mm |
| Højde | 115 mm |
| Bredde | 20 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
3.410 kr. Proshop.dk | 1700 MHz | 1 | 216 mm | 115 mm | 20 mm | |
| 1700 MHz |