| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | RDNA3 |
| Generation | Radeon Pro Navi |
| Forrige generation | Radeon Pro Vega |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 31 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 57700 million |
| Chipstørrelse | 529.0 mm² |
| Densitet | 109.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 6144 |
| TMU | 384 |
| ROP | 192 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 48 GB |
| Bus | 384 bit |
| Båndbredde | 864.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1855 MHz |
| Boost-klokke | 2495 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 295 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 2.6 |
| Længde | 293 mm 280 mm |
| Højde | 126 mm 110 mm |
| Bredde | 42 mm 51 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2495 MHz | 2.1 | 293 mm | 126 mm | 42 mm | ||
| 2495 MHz | ||||||
| 2495 MHz | ||||||
| 2495 MHz |