| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 10 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 10300 million |
| Chipstørrelse | 251.0 mm² |
| Densitet | 41.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2560 |
| TMU | 160 |
| Compute Units | 40 |
| ROP | 64 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1770 MHz 1605 MHz |
| Spilklokke | 1905 MHz 1755 MHz |
| Boost-klokke | 2010 MHz 1905 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 265 w 225 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4a |
| HDMI | 2 2.0b |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 2 |
| Længde | 306 mm 272 mm |
| Højde | 135 mm 111 mm |
| Bredde | 49 mm 36 mm |
| Weight | 1100 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1905 MHz | 2.5 | 279.9 mm | 114.4 mm | 49.6 mm | ||
| 2010 MHz +5.5% | 2.5 | 306 mm | 135 mm | 49 mm | ||
| 1905 MHz | 2 | 272 mm | 111 mm | 36 mm | ||
| 1980 MHz +3.9% | 2 | 272 mm | 111 mm | 40 mm |