| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 23 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 11060 million |
| Chipstørrelse | 237.0 mm² |
| Densitet | 46.7 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 64 |
| RT-kerner | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Båndbredde | 256.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1968 MHz |
| Spilklokke | 2448 MHz 2359 MHz |
| Boost-klokke | 2607 MHz 2589 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 160 w |
| Anbefalet strømforsyning | 500 w 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.6 2 |
| Længde | 243 mm |
| Højde | 134 mm |
| Bredde | 52 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2607 MHz +0.7% | 2.6 | 243 mm | 134 mm | 52 mm |