| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 21 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 7 nm |
| Transistorer | 26800 million |
| Chipstørrelse | 520.0 mm² |
| Densitet | 51.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5120 |
| TMU | 320 |
| ROP | 128 |
| RT-kerner | 80 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Infinity Cache | 128 MB |
| Båndbredde | 512.0 GB/s |
| Hastighed | 16.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1825 MHz |
| Spilklokke | 2135 MHz |
| Boost-klokke | 2365 MHz 2250 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2000 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 3 |
| TDP | 300 w |
| Anbefalet strømforsyning | 850 w 700 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.2 3 |
| Længde | 277 mm |
| Højde | 131 mm |
| Bredde | 43.6 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2340 MHz +4.0% | 2.9 | 320 mm | 140 mm | 57.8 mm | ||
| 2425 MHz +7.8% | 3.1 | 320 mm | 135 mm | 62 mm | ||
| 2250 MHz | 2.5 | 267 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2475 MHz +10.0% | 3.1 | 332 mm | 137 mm | 61 mm | ||
| 2365 MHz +5.1% | 2.2 | 277 mm | 131 mm | 43.6 mm |