woot
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 33 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 6 nm |
| Transistorer | 13300 million |
| Chipstørrelse | 204.0 mm² |
| Densitet | 65.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2048 |
| TMU | 128 |
| ROP | 64 |
| RT-kerner | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Infinity Cache | 32 MB |
| Båndbredde | 72.0 GB/s |
| Hastighed | 4.5 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1875 MHz 1720 MHz |
| Spilklokke | 2355 MHz |
| Boost-klokke | 2755 MHz 2655 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 165 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| HDMI | 1 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.5 |
| Længde | 274 mm |
| Højde | 114 mm |
| Bredde | 50 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
2.271 kr. Komplett.dk | 2755 MHz +3.8% | 2.5 | 282 mm | 115 mm | 50 mm | |
2.599 kr. Proshop.dk | 2755 MHz +3.8% | 2.2 | 240 mm | 107.1 mm | 44.1 mm | |
| 2725 MHz +2.6% | 2.3 | 303 mm | 131 mm | 45 mm | ||
| 2655 MHz | 2.1 | 241 mm | 131 mm | 41 mm | ||
| 2655 MHz | 2.1 | 241 mm | 131 mm | 41 mm | ||
2.221 kr. Proshop.dk | 2715 MHz +2.3% | 2.5 | 229 mm | 123 mm | 49 mm | |
2.351 kr. Proshop.dk | 2695 MHz +1.5% | 2 | 269.2 mm | 131.8 mm | 40.3 mm | |
2.556 kr. Proshop.dk | 2695 MHz +1.5% | 2.3 | 223 mm | 132 mm | 45 mm | |
| 2755 MHz +3.8% | 2.5 | 274 mm | 114 mm | 50 mm | ||
| 2726 MHz +2.7% | 2 | 267 mm | 118 mm | 40 mm | ||
| 2726 MHz +2.7% | 2 | 267 mm | 118 mm | |||
| 2755 MHz +3.8% | 3 | 281 mm | 135 mm | 59 mm |