
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 32 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 28100 million |
| Chipstørrelse | 346.0 mm² |
| Densitet | 81.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3840 |
| TMU | 240 |
| ROP | 96 |
| RT-kerner | 60 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 624.1 GB/s |
| Hastighed | 19.5 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1295 MHz |
| Spilklokke | 2169 MHz 2124 MHz |
| Boost-klokke | 2475 MHz 2430 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2438 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 260 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 |
| HDMI | 1 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.6 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 130 mm |
| Bredde | 51 mm |
| Weight | 985 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2565 MHz +5.6% | 3 | 319.8 mm | 150.9 mm | 59.2 mm | ||
| 2475 MHz +1.9% | 2.6 | 267 mm | 130 mm | 51 mm | ||
| 2565 MHz +5.6% | 2.8 | 302 mm | 130 mm | 56 mm | ||
| 2565 MHz +5.6% | 3.1 | 320 mm | 134.9 mm | 61.6 mm | ||
| 2430 MHz | 2.5 | 274 mm | 125 mm | 50 mm | ||
| 2565 MHz +5.6% | 2.9 | 326 mm | 126 mm | 58 mm | ||
| 2430 MHz | 2.6 | 335 mm | 130 mm | 52 mm |