
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | Navi 31 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 57700 million |
| Chipstørrelse | 529.0 mm² |
| Densitet | 109.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5375 |
| Compute Units | 84 |
| TMU | 336 |
| ROP | 192 |
| RT-kerner | 84 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 20 GB |
| Bus | 320 bit |
| Infinity Cache | 80 MB |
| Båndbredde | 800.0 GB/s |
| Hastighed | 20.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1775 MHz 1500 MHz |
| Spilklokke | 2175 MHz |
| Boost-klokke | 2535 MHz 2394 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 300 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w 700 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1 / 1.4 |
| HDMI | 1 2.1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.8 |
| Længde | 344 mm |
| Højde | 128 mm |
| Bredde | 55 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2535 MHz +5.9% | 2.8 | 344 mm | 128 mm | 55 mm | ||
| 2400 MHz +0.3% | 2.6 | 276.4 mm | 112.6 mm | 51.2 mm | ||
| 2500 MHz +4.4% | 3.1 | 320 mm | 118.5 mm | 62 mm | ||
| 2400 MHz +0.3% | 2.6 | 276.4 mm | 112.7 mm | 51.25 mm |