| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Tesla |
| Generation | GeForce 9 |
| Forrige generation | GeForce 8 |
| Næste generation | GeForce 100 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | G94 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 65 nm |
| Transistorer | 505 million |
| Chipstørrelse | 240.0 mm² |
| Densitet | 2.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 64 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR3 |
| Størrelse | 0.5 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 104.0 GB/s |
| Hastighed | 3.3 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 650 MHz |
| Shader-klokke | 1625 MHz |
| Hukommelsesklokke | 900 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 95 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| S-Video | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 1 |
| Længde | 229 mm |
| Højde | 111 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Shader-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1625 MHz | 2 |