
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Forrige generation | GeForce 900 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x4 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GP108 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 14 nm |
| Transistorer | 1800 million |
| Chipstørrelse | 74.0 mm² |
| Densitet | 24.3 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 384 |
| TMU | 24 |
| ROP | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | 1 GDDR5 |
| Størrelse | 2 GB |
| Bus | 64 bit |
| Båndbredde | 48.1 GB/s |
| Hastighed | 6.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1227 MHz 1228 MHz |
| Boost-klokke | 1468 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz 1502 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 30 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w 200 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| HDMI | 1 2.0b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 172.5 mm |
| Højde | 111.2 mm |
| Bredde | 16 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 819 kr. Komplett.dk | 1506 MHz +2.6% | 2 | 173 mm | 69 mm | 40 mm | |
| 1430 MHz -2.6% | 1.9 | 150 mm | 69 mm | 38 mm | ||
| 1468 MHz | 1 | 172.5 mm | 111.2 mm | 16 mm | ||
| 1468 MHz |