| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Kepler 2.0 |
| Generation | GeForce 700 |
| Forrige generation | GeForce 600 |
| Næste generation | GeForce 900 |
| Grænseflade | PCIe 2.0 x8 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GK208B |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 28 nm |
| Transistorer | 1020 million |
| Chipstørrelse | 87.0 mm² |
| Densitet | 11.7 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 384 |
| TMU | 32 |
| ROP | 8 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 2 GB |
| Bus | 64 bit |
| Båndbredde | 40.1 GB/s |
| Hastighed | 5.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 732 MHz |
| Boost-klokke | 927 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1252 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| HDMI | 1 1.4b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI-D DL | 1 |
| VGA | 1 |
| Opløsning | 3840 x 2160 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 167 mm |
| Højde | 69 mm |
| Bredde | 17 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
683 kr. Proshop.dk | 927 MHz | 1 | 148 mm | 105 mm | 18 mm | |
867 kr. Proshop.dk | 927 MHz | 2 | 145.8 mm | 111.1 mm | 40 mm | |
558 kr. Proshop.dk | 927 MHz | 1 | 167 mm | 69 mm | 17 mm | |
| 927 MHz | 2 | 145 mm | 106 mm | 30 mm | ||
| 1006 MHz +8.5% | 2.1 | 148 mm | 106 mm | 42 mm |