
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Pascal |
| Generation | GeForce 10 |
| Forrige generation | GeForce 900 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GP106 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 16 nm |
| Transistorer | 4400 million |
| Chipstørrelse | 200.0 mm² |
| Densitet | 22.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1280 |
| TMU | 80 |
| ROP | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 6 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 192.2 GB/s |
| Hastighed | 8.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1506 MHz |
| Boost-klokke | 1708 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2002 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 120 w |
| Anbefalet strømforsyning | 400 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 250 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1708 MHz | 2 | 250 mm | 111 mm | 40 mm |