
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU117 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 4700 million |
| Chipstørrelse | 200.0 mm² |
| Densitet | 23.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 512 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 64 bit |
| Båndbredde | 96.0 GB/s |
| Hastighed | 12.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1740 MHz |
| Boost-klokke | 1785 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 75 w |
| Anbefalet strømforsyning | 250 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| DVI | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|