| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU117 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 4700 million |
| Chipstørrelse | 200.0 mm² |
| Densitet | 23.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 512 |
| TMU | 32 |
| ROP | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 64 bit |
| Båndbredde | 96.0 GB/s |
| Hastighed | 12.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1740 MHz |
| Boost-klokke | 1815 MHz 1785 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 75 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 1.4a |
| HDMI | 1 2.0b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI-D DL | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 174 mm 145 mm |
| Højde | 126 mm 111 mm |
| Bredde | 39 mm 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1815 MHz +1.7% | 2 | 174 mm | 126 mm | 39 mm | ||
| 1845 MHz +3.4% | 2.3 | 204.5 mm | 124.9 mm | 45.6 mm |