| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU116 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 6600 million |
| Chipstørrelse | 284.0 mm² |
| Densitet | 23.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1280 |
| TMU | 80 |
| ROP | 32 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 4 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 192.0 GB/s |
| Hastighed | 12.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1530 MHz |
| Boost-klokke | 1770 MHz 1725 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1500 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| TDP | 350 w 100 w |
| Anbefalet strømforsyning | 350 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 1.4 |
| HDMI | 1 2.0b |
| HDCP | 2.2 |
| DVI-D DL | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 174 mm 160 mm |
| Højde | 121 mm 115 mm |
| Bredde | 39 mm 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1800 MHz +4.3% | 2.3 | 206 mm | 124 mm | 46 mm | ||
| 1770 MHz +2.6% | 2 | 174 mm | 121 mm | 39 mm |