| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce 16 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 20 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Maks temperatur | 93 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU116 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 6600 million |
| Chipstørrelse | 284.0 mm² |
| Densitet | 23.2 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1408 |
| TMU | 88 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 22 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 6 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 336.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1530 MHz |
| Boost-klokke | 1815 MHz 1785 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 125 w |
| Anbefalet strømforsyning | 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.0b |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 2 |
| Længde | 204 mm 145 mm |
| Højde | 128 mm 111 mm |
| Bredde | 42 mm |
| Weight | 669 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1845 MHz +3.4% | 2.1 | 209.6 mm | 119.3 mm | 41 mm | ||
| 1845 MHz +3.4% | 2.2 | 239 mm | 122 mm | 44 mm | ||
| 1815 MHz +1.7% | 2.1 | 204 mm | 128 mm | 42 mm | ||
| 1830 MHz +2.5% | 2.1 | 225.6 mm | 122 mm | 40.5 mm | ||
| 1860 MHz +4.2% | 2.7 | 242 mm | 130 mm | 53 mm | ||
| 1845 MHz +3.4% | 2.3 | 206 mm | 124 mm | 46 mm | ||
| 1815 MHz +1.7% | 2.1 | 179 mm | 127 mm | 42 mm |