| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Fermi 2.0 |
| Generation | GeForce 500 |
| Forrige generation | GeForce 400 |
| Næste generation | GeForce 600 |
| Grænseflade | PCIe 2.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GF110 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 40 nm |
| Transistorer | 3000 million |
| Chipstørrelse | 520.0 mm² |
| Densitet | 5.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 512 |
| TMU | 64 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 16 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 1.5 GB |
| Bus | 384 bit |
| Båndbredde | 192.4 GB/s |
| Hastighed | 4.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 816 MHz 772 MHz |
| Shader-klokke | 1632 MHz 1544 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1002 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 244 w |
| Anbefalet strømforsyning | 700 w 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 1.3a |
| DVI-I | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.6 2 |
| Længde | 289.5 mm |
| Højde | 152.4 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Shader-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1632 MHz +5.7% | 2.6 | 289.5 mm | 152.4 mm | |||
| 1564 MHz +1.3% | 3 | 319 mm | 128 mm | 58 mm |