| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Kepler |
| Generation | GeForce 700 |
| Forrige generation | GeForce 600 |
| Næste generation | GeForce 900 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GK104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 28 nm |
| Transistorer | 3540 million |
| Chipstørrelse | 294.0 mm² |
| Densitet | 12.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 1152 x2 |
| TMU | 96 x2 |
| ROP | 32 x2 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR5 |
| Størrelse | 2 GB x2 |
| Bus | 256 bit x2 |
| Båndbredde | 192.3 GB/s x2 |
| Hastighed | 6.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1006 MHz 980 MHz |
| Boost-klokke | 1072 MHz 1033 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1502 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 250 w 170 w |
| Anbefalet strømforsyning | 600 w 450 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| Mini DisplayPort | 1 |
| DVI | 2 |
| DVI-D DL | 1 |
| DVI-I | 2 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1033 MHz | ||||||
| 1072 MHz +3.8% | 2 |