| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | Quadro Turing |
| Forrige generation | Quadro Volta |
| Næste generation | Workstation Ampere |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 13600 million |
| Chipstørrelse | 545.0 mm² |
| Densitet | 25.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3072 |
| TMU | 192 |
| ROP | 64 |
| SM'er | 48 |
| RT-kerner | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 16 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1620 MHz |
| Boost-klokke | 1815 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 6-pin | 1 |
| 8-pin | 1 |
| TDP | 230 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| USB Type-C | 1 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 267 mm |
| Højde | 111 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1815 MHz | 2 | 267 mm | 111 mm | 40 mm | ||
| 1815 MHz | ||||||
| 1815 MHz |