
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 30 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Maks temperatur | 89 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 13600 million |
| Chipstørrelse | 545.0 mm² |
| Densitet | 25.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3072 |
| TMU | 192 |
| ROP | 64 |
| Tensor-kerner | 384 |
| RT-kerner | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 495.9 GB/s |
| Hastighed | 15.5 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1650 MHz |
| Boost-klokke | 1845 MHz 1815 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1937 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 250 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 1 |
| HDMI | 1 |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| Skærme | 4 |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1845 MHz +1.7% |