| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Turing |
| Generation | GeForce RTX 20 |
| Forrige generation | GeForce 10 |
| Næste generation | GeForce RTX 30 |
| Grænseflade | PCIe 3.0 x16 |
| Maks temperatur | 89 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | TU102 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 12 nm |
| Transistorer | 18600 million |
| Chipstørrelse | 754.0 mm² |
| Densitet | 24.7 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4352 |
| TMU | 272 |
| ROP | 88 |
| SM'er | 68 |
| Tensor-kerner | 544 |
| RT-kerner | 68 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 11 GB |
| Bus | 352 bit |
| Båndbredde | 616.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1350 MHz |
| Boost-klokke | 1575 MHz 1635 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 3 |
| TDP | 350 w 250 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.0b |
| HDCP | 2.2 |
| USB Type-C | 1 |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3.2 2 |
| Længde | 328 mm 267 mm |
| Højde | 143 mm 116 mm |
| Bredde | 63 mm 40 mm |
| Weight | 1852 g 1270 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1635 MHz | ||||||
| 1800 MHz +10.1% | 3 | 310 mm | 135 mm | 60 mm | ||
| 1545 MHz -5.5% | 2 | 267 mm | 116 mm | 40 mm | ||
| 1635 MHz | 2 | 267 mm | 116 mm | 35 mm | ||
| 1770 MHz +8.3% | 3.2 | 328 mm | 143 mm | 63 mm | ||
| 1575 MHz -3.7% | 3.2 | 328 mm | 143 mm | 63 mm | ||
| 1755 MHz +7.3% | 2.9 | 328 mm | 140 mm | 57 mm | ||
| 1635 MHz | 2.5 | 268 mm | 112 mm | 50 mm | ||
| 1545 MHz -5.5% | 2 | 269.8 mm | 111.2 mm |