| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x8 |
| Maks temperatur | 93 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA106 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 12000 million |
| Chipstørrelse | 276.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 2560 |
| TMU | 80 |
| ROP | 32 |
| SM'er | 20 |
| Tensor-kerner | 80 |
| RT-kerner | 20 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 224.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1545 MHz |
| Boost-klokke | 1807 MHz 1785 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 130 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 |
| Længde | 235 mm |
| Højde | 124 mm |
| Bredde | 42 mm |
| Weight | 661 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1777 MHz -0.4% | 2 | |||||
| 1807 MHz +1.2% | 2.7 | 300 mm | 133.6 mm | 53.5 mm | ||
| 1890 MHz +5.9% | 2.7 | 300 mm | 133.6 mm | 53.5 mm | ||
2.031 kr. Komplett.dk | 1852 MHz +3.8% | 1.9 | 200 mm | 123 mm | 38 mm | |
1.980 kr. Proshop.dk | 1777 MHz -0.4% | 2 | 222 mm | 120 mm | 40 mm | |
2.144 kr. Proshop.dk | 1777 MHz -0.4% | 2.1 | 222.3 mm | 116.8 mm | 41.4 mm | |
| 1807 MHz +1.2% | 2.3 | 205 mm | 112 mm | 45 mm | ||
2.380 kr. Proshop.dk | 1792 MHz +0.4% | 2 | 198.1 mm | 120.6 mm | 39 mm | |
| 1807 MHz +1.2% | 2.1 | 235 mm | 124 mm | 42 mm | ||
| 1807 MHz +1.2% | 2.6 | 177 mm | 128 mm | 51 mm | ||
| 1807 MHz +1.2% | 2.4 | 172 mm | 130 mm | 47 mm | ||
| 1807 MHz +1.2% | 2 | 200 mm | 123 mm | 38 mm | ||
| 1845 MHz +3.4% | 2.5 | 278 mm | 130 mm | 49 mm |