
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Maks temperatur | 93 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA106 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 12000 million |
| Chipstørrelse | 276.0 mm² |
| Densitet | 43.5 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 3584 |
| TMU | 112 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 28 |
| Tensor-kerner | 112 |
| RT-kerner | 28 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 12 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 360.0 GB/s |
| Hastighed | 15.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1320 MHz |
| Boost-klokke | 1837 MHz 1785 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1875 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 170 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.1 |
| Længde | 282 mm |
| Højde | 117 mm |
| Bredde | 41 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1867 MHz +4.6% | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1785 MHz | ||||||
| 1882 MHz +5.4% | 2 | 201.8 mm | 110 mm | 40 mm | ||
| 1837 MHz +2.9% | 2.1 | 282 mm | 117 mm | 41 mm | ||
| 1777 MHz -0.4% | 2.1 | 235 mm | 124 mm | 42 mm |