woot
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Maks temperatur | 93 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA104 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 17400 million |
| Chipstørrelse | 392.0 mm² |
| Densitet | 44.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5888 |
| TMU | 184 |
| ROP | 96 |
| SM'er | 46 |
| Tensor-kerner | 184 |
| RT-kerner | 46 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1500 MHz |
| Boost-klokke | 1725 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 220 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.2 2 |
| Længde | 285.4 mm 242 mm |
| Højde | 111.2 mm 112 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1770 MHz +2.6% | 2.5 | |||||
| 1755 MHz +1.7% | 2 | |||||
| 1845 MHz +7.0% | 3 | 290 mm | 131 mm | 60 mm | ||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | ||||||
| 1725 MHz | 2.8 | 294 mm | 112 mm | 55.9 mm | ||
| 1725 MHz | 2 | 242 mm | 112 mm | 40 mm | ||
| 1770 MHz +2.6% | 2.1 | 282 mm | 115 mm | 41 mm | ||
| 1815 MHz +5.2% | 2.6 | 286 mm | 115 mm | 51 mm | ||
| 1815 MHz +5.2% | 2.8 | 300 mm | 136.8 mm | |||
| 1830 MHz +6.1% | 3.1 | 335 mm | 140 mm | 61 mm | ||
| 1755 MHz +1.7% | 2.6 | 232 mm | 124 mm | 52 mm | ||
| 1755 MHz +1.7% | 2.6 | 305 mm | 121 mm | 52 mm | ||
| 1755 MHz +1.7% | 2.1 | 231.9 mm | 141.3 mm | 41.5 mm | ||
| 1845 MHz +7.0% | 2.7 | 275 mm | 131 mm | 54 mm | ||
| 1845 MHz +7.0% | 4.4 | 310 mm | 147 mm | 87.5 mm | ||
| 1725 MHz | 2.2 | 285.4 mm | 111.2 mm | |||
| 1725 MHz |