
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Maks temperatur | 93 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA104 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 17400 million |
| Chipstørrelse | 392.0 mm² |
| Densitet | 44.4 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 6144 |
| TMU | 192 |
| ROP | 96 |
| SM'er | 48 |
| Tensor-kerner | 192 |
| RT-kerner | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 256 bit |
| Båndbredde | 608.3 GB/s |
| Hastighed | 19.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1575 MHz |
| Boost-klokke | 1830 MHz 1770 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1188 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 2 |
| TDP | 290 w |
| Anbefalet strømforsyning | 750 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 2 1.4a |
| HDMI | 2 2.1 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2.8 |
| Længde | 320 mm |
| Højde | 129 mm |
| Bredde | 55 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1785 MHz +0.8% | 2.7 | |||||
| 1770 MHz | ||||||
| 1770 MHz | ||||||
| 1830 MHz +3.4% | 2.8 | 320 mm | 129 mm | 55 mm |