woot
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ampere |
| Generation | GeForce RTX 30 |
| Forrige generation | GeForce RTX 20 |
| Næste generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Maks temperatur | 92 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GA102 |
| Fabrikant | Samsung |
| Procesnode | 8 nm |
| Transistorer | 28300 million |
| Chipstørrelse | 628.0 mm² |
| Densitet | 45.1 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 10752 |
| TMU | 336 |
| ROP | 112 |
| Tensor-kerner | 336 |
| RT-kerner | 84 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Størrelse | 24 GB |
| Bus | 384 bit |
| Båndbredde | 1,008.4 GB/s |
| Hastighed | 21.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1560 MHz |
| Boost-klokke | 1920 MHz 1860 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1313 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 450 w |
| Anbefalet strømforsyning | 850 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Opløsning | 7680x4320 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3.5 3 |
| Længde | 300 mm 336 mm |
| Højde | 136.8 mm 140 mm |
| Bredde | 61 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1950 MHz +4.8% | 3.2 | 325.9 mm | 140.2 mm | 62.8 mm | ||
| 1860 MHz | 3 | 336 mm | 140 mm | 61 mm | ||
| 1890 MHz +1.6% | 3.2 | 325.9 mm | 140.2 mm | 62.8 mm | ||
| 1890 MHz +1.6% | 2.6 | 293 mm | 133 mm | 52 mm | ||
| 1980 MHz +6.5% | 2.6 | 293 mm | 133 mm | 52 mm | ||
| 1860 MHz | 3.5 | 331 mm | 150 mm | 70 mm | ||
| 1905 MHz +2.4% | 3.5 | 331 mm | 150 mm | 70 mm | ||
| 1935 MHz +4.0% | 2 | 238 mm | 141 mm | 40 mm | ||
| 1860 MHz | 3.5 | 300 mm | 136.8 mm | |||
| 1890 MHz +1.6% | 3.5 | 300 mm | 136.8 mm | |||
| 1920 MHz +3.2% | 3.5 | 300 mm | 136.8 mm |