
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | AD104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstørrelse | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 6144 |
| TMU | 192 |
| ROP | 64 |
| SM'er | 48 |
| Tensor-kerner | 192 |
| RT-kerner | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6 |
| Størrelse | 20 GB |
| Bus | 160 bit |
| Båndbredde | 360.0 GB/s |
| Hastighed | 18.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1500 MHz |
| Boost-klokke | 2175 MHz |
| Hukommelsesklokke | 2250 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| 16-pin | 1 |
| TDP | 130 w |
| Anbefalet strømforsyning | 300 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 4 1.4a |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 1 |
| Længde | 242 mm |
| Højde | 112 mm |
| Bredde | 20 mm |
| Weight | 528 g |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 11 059 kr. Komplett.dk | 2175 MHz | 1 | 242 mm | 112 mm | 20 mm |