
| Information | |
|---|---|
| Platform | Workstation |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | 27 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstørrelse | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 6144 |
| TMU | 192 |
| ROP | 64 |
| SM'er | 48 |
| RT-kerner | 48 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | 3 GDDR6 |
| Størrelse | 20 GB |
| Bus | 160 bit |
| Båndbredde | 280.0 GB/s |
| Hastighed | 14.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 720 MHz |
| Boost-klokke | 1560 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 70 w |
| Anbefalet strømforsyning | 400 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 2 |
| Længde | 168 mm |
| Højde | 69 mm |
| Bredde | 40 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1560 MHz | 2 | 168 mm | 69 mm | 40 mm |