| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Maks temperatur | 90 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | AD104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstørrelse | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 5888 |
| TMU | 184 |
| ROP | 64 |
| SM'er | 46 |
| Tensor-kerner | 184 |
| RT-kerner | 46 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Størrelse | 12 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 504.2 GB/s |
| Hastighed | 21.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1920 MHz |
| Boost-klokke | 2580 MHz 2475 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1313 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 8-pin | 1 |
| TDP | 200 w |
| Anbefalet strømforsyning | 650 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 1.4a |
| HDMI | 1 2.1 |
| HDCP | 2.3 |
| Skærme | 4 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3.2 |
| Længde | 301 mm |
| Højde | 139 mm |
| Bredde | 63 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2475 MHz | ||||||
| 2505 MHz +1.2% | 3.2 | 338.9 mm | 149.4 mm | 62.4 mm | ||
| 2640 MHz +6.7% | 3.2 | 338.9 mm | 149.4 mm | 62.4 mm | ||
| 2580 MHz +4.2% | 3.2 | 301 mm | 139 mm | 63 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 3.2 | 301 mm | 139 mm | 63 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.6 | 267 mm | 133.9 mm | 51.1 mm | ||
| 2550 MHz +3.0% | 2.6 | 267 mm | 133.9 mm | 51.1 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.6 | 267 mm | 133.9 mm | 51.1 mm | ||
| 2550 MHz +3.0% | 2.6 | 267 mm | 133.9 mm | 51.1 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.5 | 300 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2565 MHz +3.6% | 2.5 | 300 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.5 | 227.2 mm | 123.2 mm | 49.6 mm | ||
| 2550 MHz +3.0% | 2.5 | 227.2 mm | 123.2 mm | 49.6 mm | ||
| 2475 MHz | 2 | 269 mm | 111 mm | 40 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.5 | 269 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2550 MHz +3.0% | 2.5 | 269 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.5 | 227.2 mm | 123.2 mm | 49.6 mm | ||
| 2550 MHz +3.0% | 2.5 | 227.2 mm | 123.2 mm | 49.6 mm | ||
| 2505 MHz +1.2% | 2.2 | 242 mm | 125 mm | 43 mm | ||
| 2475 MHz | 2 | 305.1 mm | 119.4 mm | 40 mm |