
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Ada Lovelace |
| Generation | GeForce RTX 40 |
| Forrige generation | GeForce RTX 30 |
| Næste generation | GeForce RTX 50 |
| Grænseflade | PCIe 4.0 x16 |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | AD104 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 35800 million |
| Chipstørrelse | 294.0 mm² |
| Densitet | 121.8 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 7168 |
| TMU | 224 |
| ROP | 80 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR6X |
| Størrelse | 12 GB |
| Bus | 192 bit |
| Båndbredde | 504.2 GB/s |
| Hastighed | 21.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 1980 MHz |
| Boost-klokke | 2475 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1313 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| TDP | 220 w |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2475 MHz | ||||||
| 2475 MHz | ||||||
| 2565 MHz +3.6% | 2.5 | 300 mm | 120 mm | 50 mm |