
| Information | |
|---|---|
| Platform | Consumer |
| Arkitektur | Blackwell 2nd-gen |
| Generation | GeForce RTX 50 |
| Forrige generation | GeForce RTX 40 |
| Grænseflade | PCIe 5.0 x8 |
| Maks temperatur | 87 C |
| Kerne | |
|---|---|
| Navn | GB206 |
| Fabrikant | TSMC |
| Procesnode | 5 nm |
| Transistorer | 21900 million |
| Chipstørrelse | 181.0 mm² |
| Densitet | 121.0 /mm² |
| GPU-kernekonfiguration | |
|---|---|
| Kerner | 4608 |
| TMU | 144 |
| ROP | 48 |
| SM'er | 36 |
| Hukommelse | |
|---|---|
| Teknologi | GDDR7 |
| Størrelse | 8 GB |
| Bus | 128 bit |
| Båndbredde | 448.0 GB/s |
| Hastighed | 28.0 Gbps |
| Klokkehastigheder | |
|---|---|
| Basisklokke | 2407 MHz |
| Boost-klokke | 2572 MHz |
| Hukommelsesklokke | 1750 MHz |
| Strøm | |
|---|---|
| 16-pin | 1 |
| TDP | 180 w |
| Anbefalet strømforsyning | 550 w 600 w |
| Skærmudgang | |
|---|---|
| DisplayPort | 3 2.1b |
| HDMI | 1 2.1b |
| HDCP | 2.3 |
| Opløsning | 7680 x 4320 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Slot | 3.1 2 |
| Længde | 302 mm |
| Højde | 133.5 mm |
| Bredde | 62 mm |
| Grafikkort▲ | Pris▲ | Boost-klokke▲ | Slot▲ | Længde▲ | Højde▲ | Bredde▲ |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2602 MHz +1.2% | 2.1 | 220.5 mm | 120.25 mm | 41.6 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 220.5 mm | 120.25 mm | 41.6 mm | ||
| 2602 MHz +1.2% | 2.1 | 220.5 mm | 120.25 mm | 41.6 mm | ||
| 2632 MHz +2.3% | 2.1 | 220.5 mm | 120.25 mm | 41.6 mm | ||
| 2572 MHz | 2.5 | 229 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2602 MHz +1.2% | 2.5 | 229 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2752 MHz +7.0% | 2.5 | 304 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 3 699 kr. Elgiganten.dk | 2572 MHz | 2.5 | 229 mm | 120 mm | 50 mm | |
| 2602 MHz +1.2% | 2.5 | 229 mm | 120 mm | 50 mm | ||
| 2572 MHz | 3.1 | 302 mm | 133.5 mm | 62 mm | ||
| 4 290 kr. Elgiganten.dk | 2662 MHz +3.5% | 3.1 | 302 mm | 133.5 mm | 62 mm | |
| 3 999 kr. Elgiganten.dk | 2617 MHz +1.7% | 2.5 | 304 mm | 120 mm | 50 mm | |
| 3 749 kr. Elgiganten.dk | 2647 MHz +2.9% | 2 | 281 mm | 119 mm | 40 mm | |
| 2572 MHz | 2 | 281 mm | 119 mm | 40 mm | ||
| 3 690 kr. Elgiganten.dk | 2617 MHz +1.7% | 2 | 215 mm | 122 mm | 40 mm | |
| 2617 MHz +1.7% | 2 | 281 mm | 115 mm | 40 mm | ||
| 3 049 kr. Komplett.dk | 2617 MHz +1.7% | 2 | 215 mm | 122 mm | 40 mm | |
| 3 622 kr. Elgiganten.dk | 2647 MHz +2.9% | 2 | 281 mm | 117 mm | 40 mm | |
| 2 999 kr. Komplett.dk | 2587 MHz +0.6% | 2 | 208 mm | 120 mm | 40 mm | |
| 2572 MHz | 2 | 208 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 3 199 kr. Komplett.dk | 2587 MHz +0.6% | 2 | 208 mm | 120 mm | 40 mm | |
| 3 390 kr. Komplett.dk | 2572 MHz | 2 | 208 mm | 120 mm | 40 mm | |
| 2572 MHz | 2.1 | 161 mm | 125 mm | 42 mm | ||
| 2602 MHz +1.2% | 2.1 | 161 mm | 125 mm | 42 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 227 mm | 126 mm | 41 mm | ||
| 2602 MHz +1.2% | 2.1 | 227 mm | 126 mm | 41 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 226 mm | 126 mm | 41 mm | ||
| 2602 MHz +1.2% | 2.1 | 226 mm | 126 mm | 41 mm | ||
| 2572 MHz | 2.3 | 325 mm | 121 mm | 45 mm | ||
| 2617 MHz +1.7% | 2.3 | 325 mm | 121 mm | 45 mm | ||
| 2572 MHz | 2.2 | 300 mm | 125 mm | 44 mm | ||
| 2647 MHz +2.9% | 2.2 | 300 mm | 125 mm | 44 mm | ||
| 2572 MHz | 2.2 | 300 mm | 125 mm | 44 mm | ||
| 2647 MHz +2.9% | 2.2 | 300 mm | 125 mm | 44 mm | ||
| 2572 MHz | 2.6 | 247 mm | 135 mm | 51 mm | ||
| 2647 MHz +2.9% | 2.6 | 247 mm | 135 mm | 51 mm | ||
| 2572 MHz | 2.5 | 204 mm | 117 mm | 50 mm | ||
| 2617 MHz +1.7% | 2.5 | 204 mm | 117 mm | 50 mm | ||
| 2572 MHz | 2.2 | 304 mm | 121 mm | 44 mm | ||
| 2602 MHz +1.2% | 2.2 | 304 mm | 121 mm | 44 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 227 mm | 126 mm | 41 mm | ||
| 3 449 kr. Elgiganten.dk | 2602 MHz +1.2% | 2.1 | 227 mm | 126 mm | 41 mm | |
| 2602 MHz +1.2% | 2 | 262.1 mm | 126.3 mm | 40.1 mm | ||
| 3 299 kr. Elgiganten.dk | 2572 MHz | 2 | 262.1 mm | 126.3 mm | 40.1 mm | |
| 2632 MHz +2.3% | 2 | 262.1 mm | 126.3 mm | 40.1 mm | ||
| 2662 MHz +3.5% | 2.1 | 291.9 mm | 116.6 mm | 41.3 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 291.9 mm | 116.6 mm | 41.3 mm | ||
| 2692 MHz +4.7% | 2 | 299 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 2572 MHz | 2 | 299 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 2692 MHz +4.7% | 2 | 245.1 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 2572 MHz | 2 | 245.1 mm | 120 mm | 40 mm | ||
| 2572 MHz | 2 | 262.1 mm | 126.3 mm | 40.1 mm | ||
| 2632 MHz +2.3% | 2 | 262.1 mm | 126.3 mm | 40.1 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 291.9 mm | 116.5 mm | 41.3 mm | ||
| 2662 MHz +3.5% | 4.1 | 291.9 mm | 116.5 mm | 41.3 mm | ||
| 2572 MHz | 2.1 | 250 mm | 116 mm | 41 mm |